Peletová kamna a peletové kotle získávají poslední dobou na oblibě. Pokud si nejste jistí, jestli je tento způsob vytápění vhodný pro vaši domácnost a porovnáváte pelety třeba s topením dřevem v krbu, pak je tento článek přesně pro vás. Máme pro vás zásadní výhody a nevýhody těchto dvou způsobů vytápění, abyste si sami mohli udělat obrázek, co je pro vaši domácnost nejlepší. 

Z čeho jsou pelety?

Napřed je potřeba definovat, co vlastně pelety jsou. Zatímco dřevo je nejstarší surovina, kterou se kdy topilo, pelety jsou objev posledního století. Považují se za “ekologičtější” surovinu, protože vznikají z odpadu dřevěného charakteru (zbytky z pily, větve), který se drtí a lisuje do malých granulek. Spalování pelet má velmi vysokou účinnost – z paliva se získá více tepla. I to je známka ekologičtějšího vytápění peletami.

Peletové kotle – snadná obsluha, ale vyšší cena

Pelety se používají jako palivo do peletových kotlů. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Výhody peletových kamen / kotlů

Pelety jsou lehké a nemusíte je nijak předem připravovat, stačí jen naplnit zásobník kamen. Pak už zbývá jen nastavit automatický týdenní program a máte vystaráno. Peletová kamna mají totiž i automatické zapalování, takže vám ušetří práci.

Určitě oceníte možnost rychlé regulace výkonu, například když potřebujete snížení, stačí zadat přidávání menšího množství pelet. V létě se kamna dají použít i na ohřev teplé užitkové vody pro domácnost. Navíc jde o ekologický a dotačně podporovaný zdroj s vysokou účinností.

Nevýhody peletových kamen / kotlů

Pořízení i servis peletových kamen vás bude stát o něco víc peněz a i pelety patří k dražším palivům. Navíc jste vždycky závislí na elektrickém proudu, protože jinak se kamna ani nezapálí. Před jejich instalací taky budete muset vyřešit těsnost spalinové cesty (komína) – odtahový ventilátor. V některých případech nelze napojit na klasický komín a je nutná vložka do komína.

Topení dřevem v krbových kamnech je romantika

Jaké výhody nebo nevýhody nám přinese topení klasickým palivovým dřívím?

Výhody vytápění kamny / krbem

Krbová kamna jsou zárukou romantiky. Atmosféru praskajícího ohně totiž jen tak něco nenahradí. Hřát vás může i vědomí, že šetříte vaši peněženku, krbová kamna mají nižší pořizovací cenu a palivo je poměrně levné. Krbová kamna jsou klasika, takže je vyrábí spousta firem a vybrat si můžete, jakýkoliv design chcete. Dají se snadno napojit na běžné typy komínových těles (i starších). A navíc fungují, i když vypadne proud. 

Nevýhody krbových kamen nebo krbové vložky

Romantika u krbu stojí nějakou práci. Někdy si musíte nachystat třísky, nasekat dřevo i do zásoby, přinést ho ke krbu anebo se spolehnout na připravené palivové dříví, které je ale stejně drahé jako pelety. Taky musíte mít dost místa na uskladnění dříví, nejen přímo u krbu, ale i zásob někde v suchu. Oheň v krbu se taky dost špatně reguluje, hoření dřeva dodává nerovnoměrný tepelný výkon dle aktuální dávky paliva a trvá delší dobu ho snížit nebo zvýšit.

Co si tedy vybrat?

Pokud hledáte zdroj tepla, o který se nechcete se moc starat a jste navíc i zastánce ekologického vytápění domácnosti, vyberte si peletová kamna nebo kotel. Pokud jste romantická duše a chcete se z pohodlí obýváků dívat na plápolající oheň, nic vám nenahradí krbová kamna nebo krbovou vložku. Musíte se ale smířit s tím, že s kamny bude víc práce.