Pokud si říkáte, že je jaro ještě daleko, není to tak úplně pravda. Ani se nenadějeme a slunce nás opět potěší svými paprsky. Ty ovšem nepřináší pouze příjemné pocity, a někdy se jejich ostrosti dokonce musíme bránit.

LM7
ilustrační foto: leroymerlin.cz

Žaluzie a rolety jako ochrana proti slunci i dekorace oken

Zatímco na podzim a v zimě je díky minimu slunečních dní důležité kvalitní osvětlení do interiéru, v průběhu jarních a letních měsíců nastává přesně opačný problém. Jeho klasické řešení představují rolety, na které i dnes spoléhá řada lidí. Určitou nevýhodou této stínící techniky ovšem bývá, že lze jen omezeně regulovat intenzitu světla (a tepla), které proniká do interiéru.

Tato drobná komplikace se naopak netýká žaluzií, u nichž je ona regulace naprosto snadná. Žaluzie v současné době existují v mnoha provedeních, s čímž je nutné při pořízení počítat. Můžete např. volit mezi „klasickými“ horizontálními žaluziemi a žaluziemi vertikálními, které jsou vhodné pro větší prosklené místnosti. Ať už si ale nakonec vyberete jakoukoli variantu, nezapomínejte, že žaluzie (stejně jako rolety) patří i mezi dekorace oken, takže by měly designově ladit se vzhledem jednotlivých místností.

LM8

Další zajímavé dekorace oken

Na závěr se ještě v krátkosti zaměříme na závěsy a záclony. Tyto textilie lze rovněž využívat jako ochranu před intenzivními slunečními paprsky, nicméně vhodnější jsou spíše jako záštita vašeho soukromí. Zřejmě totiž nestojíte o to, aby vám sousedi či kolemjdoucí mohly bez problémů koukat do oken. Dáte-li si navíc záležet, můžete i díky těmto dekoracím poměrně citelně proměnit atmosféru jednotlivých pokojů.

Doporučujeme: chcete být připravení na jarní slunce a sháníte již nyní kvalitní okenní zástěny? V tom případě navštivte internetový obchod Leroymerlin.cz a máte po starostech.