Máte pocit, že vašemu domovu něco chybí? Možná to bude právě kusový koberec, který má celou řadu využití. Hlavní výhodou kusových koberců je jejich rozměr. Pokud si zakoupíte celoplošný koberec, je nutné při instalaci vyklidit celý pokoj.

kusove koberce 31

Pokládka je zkrátka těžší, proto je vhodné povolat odborníka, abyste dosáhli požadovaného efektu. Naopak menší rozměr kusových koberců umožňuje snadnou manipulaci, kterou zvládnete hravě sami. Vhodným výběrem ze široké nabídky vzorů a barev můžete dosáhnout až překvapivých výsledků. Na jedné ploše je možné kombinovat i několik menších kusových koberců.

Vybírej, ale přemýšlej

Existuje mnoho druhů kusových koberců, proto je důležité uvědomit si, k jakému účelu má sloužit. Při jeho výběru patří mezi základní parametry materiál, ze kterého je kusový koberec vyroben. Právě ten určuje mnoho zásadních vlastností jako je cena, životnost či údržba. Při výběru je důležité určit si rozměry, ale také délku vlasu, ale také způsob jeho výroby.

Způsoby výroby

Koberce jsou nedílnou součástí lidské civilizace už od nepaměti, proto je celá řada způsobů výroby. Některé jsou kvalitnější, některé levnější. Setkáváme se například s koberci tkanými, vpichovanými, vázanými či všívanými a chemicky pojenými. Čím se tyto postupy výroby vyznačují?

Tkané kusové koberce – jedná se o výrobky nejvyšší jakosti, které se vyrábí ručně, ale také strojově. Vyrábí se ručně nebo strojově proplétáním osnovních a útkových nití různými tkalcovskými technikami.

kusove koberce47

Všívané kusové koberce – jsou v domácnostech používány vůbec nejčastěji. Až 90% všech koberců tvoří právě všívané kusové koberce. Jsou tedy nejoblíbenější. Jsou populární zejména díky své jemnosti. Vyrábějí se všíváním příze do nosné podkladové tkaniny nejčastěji na speciálních vyšívacích strojích.

kusove koberce51

Vpichované kusové koberce – jsou více méně levnějším příbuzným všívaných kusových koberců. Technologie výroby je rychlá a nenákladná. Vpichované kusové koberce sice nedosahují stejné kvality jako všívané koberce, ale mohou být vhodnou alternativou díky své ceně. Vyrábí se strojovým vpichováním vláken do slisovaného materiálu nosné vrstvy. Jsou většinou vyráběny z přízí z recyklovatelného materiálu. Při výrobě vpichovaných koberců se používají lepidla.

kusove koberce48

Strojově a ručně vázané kusové koberce – na osnovní nitě se navazují uzlíky různého tvaru a každá řada uzlíků se protkává dvěma útky v plátnové vazbě. Špičky uzlů se pak postřihují.

kusove koberce

Chemicky pojené kusové koberce – základem takového koberce je podkladová textilie, na kterou se lepí různé vlákenné materiály. Po vytvrzení lepidla se vlákna seříznou.

Jiný materiál, jiné vlastnosti

Syntetické kusové koberce

Umělé materiály nemusí nutně znamenat horší kvalitu. Pokud vybíráte kusový koberec pro místa, která jsou typická svým vysokým provozem, může být právě umělý materiál (akryl, polyamid, polypropylen, polyester, polyakrylát) vhodnou volbou. Kusové koberce z těchto materiálů jsou charakteristické svou stálobarevností, odolností, snadnou údržbou, a některé dokonce vyšší protipožární bezpečností.

Kusové koberce z přírodních vláken

Přírodní materiály (přírodní hedvábí, vlna a bavlna, sisal, kokosové a bambusové vlákno) navozují u kusových koberců dojem luxusu, takže jsou vhodné pro reprezentativní interiéry. Kusové koberce tohoto typu jsou vhodné pro chladnější prostory, protože při chůzi příjemně hřejí. Bohužel není všechno zlato, co se třpytí. Přírodní materiály mají i své zápory, mezi které patří nesnadné čištění. Problém s nahromaděným prachem mohou mít zejména alergici.

Kombinované kusové koberce

V nabídce lze nalézt také kusové koberce, které jsou kombinované. To znamená, že byly vyrobené z obou typů materiálů. Poměr zastoupení ovlivňuje výsledné vlastnosti kusového koberce. Díky této výrobě je možné docílit vlastností, které jsou zcela unikátní a kombinují výhody různých materiálů. Bohužel nelze eliminovat všechny nevýhody, proto je důležité při výběru pečlivě vybírat.

Co určuje cenu kusového koberce?

Jsou tři hlavní faktory, které jsou směrodatné pro cenu kusového koberce.

  • Hustota vlasu
  • Výrobní materiál
  • Použitá technologie

Koberce z umělých materiálů bývají levnější než ručně tkané koberce z materiálů přírodních. Hustota vlasu ovlivňuje mimo jiné také samotnou životnost koberce.

Ve výprodeji ušetříte

S koberci to je podobně jako s oblečením. Nové typy a kolekce jsou dražší, ale nabízí nejnovější trendy. Kvalitní koberce můžete nakoupit také ve výprodejích, kde výrazně ušetříte, ale přesto si můžete zakoupit velice kvalitní kus. Výprodej kusových koberců může být pro vás výhodnou volbou. Ušetříte, ale výběrem ze starších sérií určitě neprohloupíte. V nabídkách lze nalézt velmi kvalitní koberce s atraktivními designy.