Okna v podkroví domu mají jedno úskalí. Velmi intenzivně se do nich opírá sluníčko. Paprsky slunce jsou velmi příjemné k zahřátí, ovšem pouze pokud jich není mnoho. Zejména v horkých letních dnech se mohou podkrovní prostory nepříjemně přehřát. Jak se bránit?

Foto: Veluxeshop.cz

Když se teplota přehoupne přes třicítku

Nikdo z vás určitě nechce, aby se podkroví vašeho domu v létě proměnilo v pec, v níž nelze pobývat. Nebudou-li šikmá podkrovní okna ve střeše nijak chráněna, proniknou dovnitř všetečné sluneční paprsky. Může se potom snadno stát, že se teplota v místnosti přehoupne přes třicítku a nastane opravdu krizová situace. V tak teplém prostředí opravdu nelze pracovat. Ani v noci pak mírný pokles teploty nezajistí dostatečné ochlazení. V důsledku toho se zde nedá ani spát a podkrovní ložnice ztrácejí svůj efekt. Naštěstí existuje řešení, jak těmto situacím předejít a z podkroví vytvořit prostor s celoročně příjemným klimatem.

Zachytí až tři čtvrtiny dopadajícího tepla

Pořiďte si účinné stínění oken. Významně vám pomůže velux-markýza, která dokáže velice účinně ovlivnit množství prostupujících slunečních paprsků do podkroví. Díky tomu se dá průnik světla a tepla dobře regulovat, markýza umí zachytit až 74 % tepla. I v horkých dnech tak bude ve vašem podkroví příjemně.  Markýza je uchycena na okně tak, že není problém v místnosti podle potřeby větrat, systém to umožňuje. Nemusíte se tedy obávat, že do místnosti nebude proudit vzduch.

Velmi jednoduché ovládání

Ovládat můžete markýzu hned několika způsoby. Tím nejjednodušším je manuální ovládání s háčky. Druhou možností je dálkové ovládání s elektrickým pohonem, které je samozřejmě komfortnější. A konečně třetí způsob je dálkové ovládání se solárním pohonem. Dálkové ovládání se hodí hlavně pro okna, která jsou obtížně dostupná.