Výplně stavebních otvorů a zejména pak okna jsou v současnosti vyhledávaným produktem. Jejich správný výběr je nutný při výstavbě novostaveb rodinných domů i při rekonstrukci stávajících objektů. Při výběru oken je nutné porovnávat jejich jednotlivé parametry, zejména cenu, odolnost a kvalitu materiálu, kvalitu provedení a izolační schopnosti.

okna
ilustrační foto: artokna.cz – referenční projekt, lokalita Kuřim

U izolačních schopností jsou důležité tepelně-izolační parametry i zvukově-izolační parametry. Která okna jsou tedy ideální volbou?

Plastová, dřevěná nebo hliníková

V současné době je možné vybírat nová okna z těchto třech materiálů. Každý materiál má svá specifika a přednosti, které je třeba znát, abyste dokázali správně vybrat. Na základě znalostí o jednotlivých druzích oken je pak snazší volba materiálu a menší riziko špatného výběru. Nová okna je vždy lepší vybírat u výrobců, kteří se soustředí na výrobu ze všech tří materiálů. Na základě vašich požadavků vám jsou schopni nabídnout produkt, který bude nejvíce vyhovující.

Plastová okna

Plastová okna na začátku 80. let minulého století byla využívána na stavbách opravdu masivně, protože byla schopna dosahovat mnohem vyšších parametrů, než stávající okna dřevěná. Plast je moderním lehkým materiálem, který se dá skvěle zpracovat tak, aby okna splňovala všechny potřebné parametry. U plastových oken je důležité především provedení rámu. Rámy plastových oken jsou tvořeny několika komorami. Mnozí výrobci tvrdí, že čím více komor, tím lepší izolační parametry. Izolační parametry ale nezávisí pouze na počtu komor, ale i na jejich tvaru a umístění v rámu okna. Plastová okna mohou nabídnout moderní a atraktivní vzhled v různém barevném provedení. Oblíbené jsou zejména imitace dřevěných materiálů. Vnější i vnitřní barevné proveden rámů může být odlišné.

plastové okno
Foto: artokna.cz, profil plastových pasivních oken

Dřevěná okna

Výroba a vývoj dřevěných oken prošly výraznými inovacemi. Tepělně-izolační vlastnosti dřevěných oken jsou na velmi vysoké úrovni a mohou být využity i na pasivních stavbách. Dřevěná oka mají přírodní vzhled, dobře se udržují a jdou opravit v případě drobných poškození. Stejně, jako v případě plastových oken je lze osadit izolačními trojskly, aby se zvýšila jejich izolace. Rám křídla je v současnosti vyráběn ze třívrstvých nebo čtyřvrstvých hranolů. V oblasti odolnosti a designu velmi záleží na provedení povrchové úpravy. Každý výrobce využívá specifický způsob.

dřevěné okno
Foto: artokna.cz, dřevěná okna

Hliníková okna

Hliník je v oblasti výplní stavebních otvorů materiálem, který se využívá nejkratší dobu. V některých oblastech ale dřevo i plast výrazně předčí. Rámy hliníkových oken jsou opět tvořeny více komorami. Přednosti hliníku jsou ale v odolnosti proti poškození i proti ohni. Materiál se dá skvěle tvarovat a je vysoce pevný. Právě pevnost hliníku umožňuje výrobu i velkých oken a prosklených ploch, které by s ostatními materiály nebyly možné. I hliníková okna splňují standardy pro pasivní stavby.

hliníkové okno
Foto: artokna.cz, hliníková okna

Pokud hledáte výrobce oken z plastu, dřeva i hliníku ve vysoké kvalitě, můžete navštívit www.artokna.cz.