Stojíte před otázkou, jaký způsob vytápěním svého domu zvolit, aby pro vás byl co nejvýhodnější? Skvělým řešením pro vás mohou být krbová kamna, která srazí vaše náklady za vytápění na polovinu. Využití krbových kamen je navíc velké a můžete si je pořídit jak na chalupu, tak i do domu.

krbová kamna
Zdroj: akoupelnyatopeni.cz, Krbová kamna BRADFORD červená – smalt

Proč jsou krbová kamna tou nejlepší volbou

Výhodou krbových kamen je především úspora nákladů na vytápění, avšak důvodů, proč se pro pořízení kamen rozhodnout, je mnohem víc. Jedním z nich je beze sporu jejich nízká pořizovací cena. Tato investice se ovšem majitelům krbových kamen po určitém čase vrátí v podobě nízkých nákladů na vytápění. Za ty může zejména výhodná cena kusového dřeva, které v současné době patří k nejlevnějším a nejekologičtějším palivům. Některá kamna navíc disponují terciárním spalováním, během kterého se využívají dokonce i zbytkové hořlavé plyny, které by za běžné situace odešly komínem.

Jak postupovat při pořizování krbových kamen

Pokud jste se rozhodli snížit náklady za vytápění na minimum díky krbovým kamnům, bude nejlépe obrátit se na odborníka, který se v této oblasti dobře orientuje a dokáže vám vybrat ta nejvhodnější kamna. Při výběru je důležité znát velikost vytápěného prostoru, průměr komínu a několik dalších parametrů, které jsou pro správnou volbu konkrétních kamen podstatné. Jasno byste měli mít také v tom, zda vaše krbová kamna budou sloužit pouze jako doplňkový nebo přímo jako hlavní zdroj tepla v domu. Kamna do menších prostor, například na chatu, kde trávíte čas jen občas a potřebujete, aby vytopení bylo co nejrychlejší, by měla mít zhruba o polovinu vyšší výkon, než kamna do domu, kde plánujeme topit nepřetržitě.

krbová kamna
Foto: Haasohn

Snadná instalace i provoz

Oproti jiným druhům vytápění se krbová kamna mohou pyšnit i nenáročnou instalací, ke které kromě kamen stačí zejména komín a nehořlavá podložka. Stejně snadný je i následný provoz kamen, během kterého je vyprodukováno skutečné minimum popela a kouře. Díky moderním typům krbových kamen se nemusíte obávat ani nepříjemného dýmu v interiéru. Ba naopak díky krbovým kamnům získá váš interiér velmi atraktivní vzhled a bude působit mnohem útulněji. Krbová kamna jsou již po několik let jedním z nejoblíbenějších typů interiérových dekorací a není se ani čemu divit. Jsou praktická, snadná na údržbu a navíc skvěle vypadají. Důvodů, proč s jejich pořízením dále neváhat, je skutečně mnoho.

krbová kamna
Zdroj: akoupelnyatopeni.cz, Kamna HAAS SOHN ARKTIC 12 s plotýnkou

Palivem nemusí být jen dřevo

Když přijde řeč na krbová kamna, většině z nás se vybaví vytápění dřevem. To už však dávno není pravdou. Paliv, která se dají využít do krbových kamen, již existuje více druhů. Nejznámější a v poslední době také nejpopulárnější jsou pelety. Peletová kamna navíc během své funkce nevyžadují vaši pomoc, což je jistě také jeden z vítaných důvodů, proč se rozhodnou pro jejich pořízení. Kromě pelet a dřeva můžete používat i brikety. Jejich výhodou je nízká vlhkost, která pro nás při využívání dřeva může být problémem. Dřevěné brikety většinu vlhkosti vyloučí již při lisování a není tak třeba je nechat nějakou dobu vyschnout, což v mnoha případech vyžaduje právě tradiční palivové dřevo. Je jen na vás, pro jaký typ paliva se nakonec rozhodnete.

Tip: Vybírejte z pohodlí domova mezi téměř stovkou krbových kamen! Naleznete je na adrese: http://www.akoupelnyatopeni.cz/krby-a-kamna/krbova-kamna/.