Útulný domov je nepodstatnou, ne-li nejdůležitější, součástí každého z nás. Ať se jedná o jednopokojovou garsonku nebo dvoupatrovou vilu, vždy je důležité, abyste se právě v tom vašem obydlí cítili nejlépe.

ložnice
Foto: flickr.com – Mazzali

Nemusí se hned jednat o palác, pokud si dokážete v interiéru vytvořit příjemné prostředí a vhodně jej doplnit drobnostmi, které harmonicky zkombinujete a takové místo si jednoduše zamilujete. Pojďme se podívat na pár věcí, které z vašich místností udělají to správné místo k bydlení.

Základ dne je zdravý spánek

Existuje mnoho pouček a rad o tom, jak by měla vypadat správná ložnice. Správné osvětlení, nižší teplota na spaní nebo orientace postele dle světových stran. Zároveň by však měla být jednoduše zařízená, aby byla dost vzdušná a nedrželo se v ní příliš prachu. Z hlediska barev by měla být spíše klidná a jemná, což odpovídá barvám napomáhajícím odpočinku a usínání. Takové jsou například šedá, béžová nebo světle modrá a světle zelená, ideální jsou však tmavé odstíny, které poskytují naší mysli větší zklidnění.

ložnice
Foto: flickr.com – Yang

Základem dobrého spánku je správná postel. Ta by měla ideálně být z přírodních materiálů pro příjemný a nerušený spánek. Umístění postele je vhodné tak, aby vaše hlava byla u zdi pro pocit bezpečí a vnitřního klidu. Po bocích by mělo být ponecháno trochu volného prostoru, aby mohla energie proudit okolo. Nikdy by však neměla stát uprostřed místnosti, což podvědomě dává pocit nestability a nejistoty. Pozor si dejte také na postavení postele vzhledem k oknu a dveřím. Zejména při otevřených dveřích by nemělo být z vedlejší místnosti postel vůbec vidět, jelikož to způsobuje únavu a neklid. Naopak je dobré, když z postele jde vidět na dveře, pro lepší přehled. Více o správném rozložení ložnice dle feng shui se dočtete zde.

Klíčovou roli pro zdravý spánek hraje správná a kvalitní matrace. Velikost příliš neovlivníte, pokud si zároveň nekupujete novou postel. Důležitá je nicméně její výška, materiál a z něj vycházející tvrdost. Čím vyšší matrace je, tím příjemnější a pohodlnější by měla ve výsledku být. Nejběžnějším materiálem jsou potom pružiny. Příjemnější jsou nicméně matrace pěnové, případě s pěnou paměťovou. Tím se určí i tvrdost, která by měla být spíše tvrdší, ve vyšším věku pak naopak měkčí, jako prevence proleženin. Pokud patříte mezi urostlejší, je třeba zvolit matraci takovou, aby se vaše tělo nepropadalo a nedošlo tak k deformaci vaší páteře.

ložnice
Foto: tourbuzz.net

Důraz na centrum bydlení

V ložnici trávíme většinu času pasivně při spánku. Proto je hlavním centrem aktivních činností obývací pokoj, respektive sedací souprava a k ní patřící stolek. I zde je třeba dbát na dobrý výběr, zejména dlouhé večery na nekvalitní sedačce mohou vašim zádům pěkně zatopit. Většinou se však spíše díváme na správný vzhled a souladnost s vnitřní výzdobou. Do jednobarevných místností se bude v každém případě hodit barevná sedačka, která bude jasným bodem a upoutá pozornost. Naopak tmavá nebo úplně světlá sedačka dodá pestrobarevným místnostem dobré pevné základy. I zde je široký výběr materiálů, je však třeba brát v potaz časovou náročnost užívání. Pro věčně zmrzlé není vhodná sedačka kožená nebo koženková, nýbrž spíše textilní či semišová. Designem nadřazené jsou však rozhodně kožené sedačky.

Pokud neplánujete vytvořit ve svém obývacím prostoru stejnou hernu, jako jí má známá americká hráčka pokeru hájící barvy PokerStars Vanessa Rousso, která si dopřála radosti z biliardového stolu ve tvaru legendárního Fordu Mustang a přidala k tomu také DJský pult nebo profesionální fotoateliér, můžete se spolehnout, že hry jako jsou ruleta, kostky nebo black jack si zahrajete i u největšího poskytovatele online zábavy PokerStars. Vaše místo pro zábavu může být i v největší komunitě pokerových hráčů na světě. Místo toho pak můžete vsadit doma na jistotu a váš konferenční stolek tyto herní prvky může postrádat. Je nicméně klíčové zvolit kromě odpovídajícího designu, barvy a tvaru správnou výšku stolu. Za příliš malý stoleček vám nepoděkují vaše záda, pokud z něj budete jíst pravidelně večeři, naopak příliš vysoký stůl by vám mohl zavazet při sledování televize s hlavou na polštáři. Praktické jsou pak stoly dřevěné a matné, které nepotřebují příliš častou péči. Vzhledově jsou naopak lesklé a skleněné na jiné úrovni.

ložnice
Foto: flickr.com – Jen Schuetz

Pro správnou atmosféru je dobré zkombinovat barevnou variantu nejen se stěnami, ale také s podlahou. Tmavé sedačky a tmavé barvy stěn nebudou pro optimismus a aktivitu příliš vhodné s tmavým odstínem podlahy. Bude-li alespoň jedna z těchto hlavních designových součástí pěkně barevná, dodá to místnosti správný náboj. Pokud patříte mezi konzervativně založené osoby, můžete váš pokoj prozářit třeba také vlastnoručně namalovaným obrazem. Barevné stěny zase stylově doplní velké obrazy z vašich černobílých fotografií.

ložnice
Foto: flickr.com – Mike Ray

Teď už pro úspěch věci chybí jen zvolit správné osvětlení, které zdůrazní jednotlivé komponenty vašeho pokoje a je hotovo. Důležité je dbát na kvalitu světla, neboť moderní LED žárovky jsou nejčastěji ve dvou provedeních a to buď vyzařující teplé, nebo studené světlo. Právě to studené, které má nádech více do modra, je vhodné spíše do pracovny nebo kuchyně. Teplé světlo je žlutější a dodává větší pohodu a klid. Pocit tepla z barevného spektra druhých LED žárovek také není v těchto zimních měsících úplně na škodu.

ložnice
Foto: flickr.com – Les Hôtels du Roy

Základním předpokladem příjemného bydlení je v každém případě váš pocit. Ten by měl být nade vše. Ať již máte místnosti barevné nebo bílé, pohodlí hraje zásadní roli. Příjemný domov je základem pro každého z nás a je dobré mít se vždy kam s úsměvem vracet.